środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachety te są z różnych epok i powstały w odmienny spos��b bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, banalnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PCV na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztacheta z Winylu z Kątów Wrocławskiego na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można też siekać na sześciany o regularnych kształtach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta plastikowe z Bartoszyc używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ploty Winylowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztachety z plastiku z Dąbrowy Górnicza na plot i bramkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał wielorakiego obrysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych kształtach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, aby kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz