piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów tak nie zaznaczy linii trawnika ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie budynki i ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu. Należy pamiętać jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie może być dosyć kłopotliwe.

Nic mocno nie podkreśli linii trawy lub kwietnika jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią dobrze wzrastać w wskazanych miejscach, niewysokie krzewy umieją utrzymać zielone zaplecze w ryzach czy tez zastawią gołe placki ziemi. Ładnie przycięty mały żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie wysokie zielone ogrodzenia można uzyskać z odmian zimozielonych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, wszak jego przemianę Cis jest dozwolone pościć sam jeden.Powinien się szybko rósł oraz oszczędzi filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakątek jest nadzwyczaj ciemny, należałoby aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych typów maja zmianie o płowych albo pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej wymowne w słońcu, jednak nawet w śladu listowie zostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz